Jdi na obsah Jdi na menu
 


Není jednoduché jednoznačně definovat všechny graffitové styly, které se vyvíjely po celém světě. Mezi ty nejznámnější patří:

TAG STYLE (TAGGING)
Writerův podpis vytvořený vlastním osobitým stylem, kterým se prezentuje na zdích a různých veřejných místech. Jde o nejstarší techniku graffiti. Legendou pak byl již zmíněný TAKI 183. Cílem je popularizovat writerovo jméno pokud možno tak, aby bylo viditelné téměř na každém místě. Ze začátku šlo čistě o pouhý podpis, který se příliš neodlišoval od ostatních. Avšak v dnešní době dokážeme identifikovat writera pouze na základě jeho tagu. Každý má svůj vlastní styl psaní jednotlivých písmen.THROW-UP
Písmena mají svoje specifické rysy a styl. Význam Throw - upu je v zanechání jasně rozpoznatelného podpisu, který je malovaný.. Throw -up se často používá u bombingu. Proces malování by obvykle neměl trvat déle jak dvě minuty. Proces malování hlavních rysů throw-upu bývá často prováděn jedním tahem. Tvary písmen připomínají bubliny či mraky.

BLOCKBUSTER STYLE
je dalším krokem ve vývoji graffiti a způsobu malování tvarů písmen. Tento styl se vyznačuje poměrně snadně čtivými písmeny, které jsou kresleny v pravoúhlých či rovnostranných křivkách. Tento styl nenabízí mnoho alternativ pro modelování, a právě proto ho můžeme sledovat v téměř nezměněné formě až dodnes. V této době jde o velmi často používanou techniku, kterou můžeme spatřit na železničních vagónech a autech.

SIMPLE STYLE
je základní technika a první krok pro začínajícího writera. Vyznačuje se nekomplikovanými tvary písmen. Písmena jsou modelována odděleně, avšak měla by vykazovat rysy a jednotu stylu. Nevyskytují se zde žádné přídavné prvky. Vytvořit si vlastní osobitý styl malování písmen je základním předpokladem a schopností stát se uznávaným writerem. Simple style se často používá při podepsání crew či při psaní delšího textu.

WILD STYLE
lze charakterizovat za již náročnější techniku. Písmena mají komplikovanější podobu, míchají se mezi sebou v mnoha nezvyklých směrech, což se odvíjí od představivosti writera. Stejně jako v simple style, i zde jsou písmena kompaktní v jednom stylu. Semi wild style je velmi populární styl, protože není časově náročný a samotná kresba je vizuálně velmi efektní a čitelná. Díky tomu se tento styl stal velmi oblíbeným u hip hopové komunity. U wild stylu jsou písmena komplikovanější, sestavení linek je více chaotické, je zde více doplňujících prvků a ozdob, spojení písmen je důmyslnější a tedy méně čitelné. Graffiti ve stylu wild style je někdy složité dešifrovat i pro samotného writera.

COMPLEX STYLE
navazuje na wild style. Najdeme zde více ozdob, propojení, překrývání obrysů, zrcadlových efektů atd. Tento styl se vyznačuje větší svobodou způsobu malování písmen a nedodržování pravidel zachovávající abecedu.

3D STYLE
je naprosto odlišný styl. Neobjevují se zde žádné tradiční hlavní rysy a dělení mezi jednotlivými plochami je pomocí. Tato technika je velmi kontroverzní. Někteří writeři 3D považují za vrchol, jiní zase tvrdí, že ti kdo malují 3D nejsou writeři, ale umělci-malíři. Styl vznikl v Evropě v 90. letech, mezi nejznámější writery patří DELTA, DAIM, LOOMIT a NECK.

OWN STYLE
styl který se neřadí do tradiční hiearchie graffiti stylů. Do této skupiny se zařazují writeři, kteří se nebojí zařadit nové prvky do té doby nepoznané. Ačkoli někdy vypadá, že graffiti těchto writerů spadá pod určitý konkrétní styl, tyto kresby mají navíc osobité kouzlo, které lze rozpoznat na první pohled. Někdy můžeme mluvit i o tzv. Country style např. Švédsko nebo City style - např. Berlín, Paříž apod.

cap81tutfont615.jpg

zdroj: www.fotodum.blog.cz

Kdo chce sprayovat, naučte se to!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.technolifestyle-nasrat.estranky.cz

(pirate.deluxe, 28. 6. 2012 13:59)

jo btw: hip hop smrdí...dřív byl o něčem, ale teď už je to z většiny komerční sračka jako třeba 50 cent nebo Rytmus...Rytmus byl v pohodě ještě když hrál s Kontrafaktem ale bohužel se z něho stal stejně jako z 90% ostatních raperů komerční šulin. jinak Marpo je debil co mele sračky, PSH rapujou o ničem, Tafrob umí udělat skvělej track ale na druhou stranu i sračku největšího kalibru a je namachrovanej jak prdel...ale je pravda že existuje ještě pár interpretů, kteří dělají fakt dobrej hip hop (Naše věc, Majk Spirit, Kali, Boy Wonder, Eminem atd.), ale je jich fakt málo. docela je obdivuju i proto, že maj odvahu se zařadit do stejnýho žánru jako 50 cent, Pitbull, Kanye west a podobní zmrdi - já bych se styděla...

www.technolifestyle-nasrat.estranky.cz

(pirate.deluxe, 28. 6. 2012 13:46)

na piču web - že vás to děcka baví furt dokola kopírovat jeden článek, kterej si pak člověk, kterej o tom chce něco vědět čte na různých stránkách furt dokola, protože kokůtci jako vy neumí napsat svůj článek :-D. jinak CHAFe ty seš taky dobrej čuráček - je to xerox boy a ne xeros boy :-D takže nedělej chytrýho - radši zalez zpátky do prdele vodkaďs vylezl...

3.5.2012

(matej, 3. 5. 2012 17:49)

husté graffity???

stompdown-killaz.ca

(...., 18. 5. 2010 20:53)

přesně jak si řekl/a ... anonymita je hlavní heslo každého writera ! a když chcete dělat gráfky tak si aspoň nejdřív vymyslete svoje jméno ... a nekopírujte to z netu , protože to je pěkná pakárna:D

=))

(Macro, 27. 8. 2009 12:17)

Už jen to že píšete na internet jak strašně sprayujete a píšete jak všemu rozumíte, rozdáváte své icq kvůli tomu že chcete dát nějaké informace, je trapas! Žádný pořádný sprayer by sem žádný komentář nenapsal a proč? Asi proto, aby se neprozradil dmnce, anonymita na internetu už dávno není. Peace =)

OMG

(CHAF, 26. 8. 2009 17:05)

jde videt ze tu nejsou vsechy styly napr. Bublle styl atd...a pokud nekdo se chce ucit a chce byt writer tak bych mu doporucoval nwm ted kdo to tam psal ale aby si nejdriv delal sketche(Na papir)a pak treba si sel koupit barvu a zkusit legal a nedoporucuju aby se nekdo stal XerosBoy(zacatecnik kterej kopiruju od jiny crew nebo writera)akorat budes mit problemy kdo chce vic informaci tak at napise na icq:449-067-434

Stačí hlídat.

(KIBoS, 7. 12. 2008 17:11)

Já začínám, a jednou mě obyčejnej člověk za to rozbyl hubu, takže Veríčku: Je dobrý když máš kámoše kterej hlídá a zdrhat snad umíš. Nejhorší je když se banga oběví hned za tebou a ty si ho ani nevšimneš, ale jinak je to pohoda.

Můj sen je sprejování

(Veríček.7, 1. 12. 2008 15:49)

Můj sen je sprejování...ráda bych sprejovala,ale nikdy nevíš kdy tě chytnou policajti...a pak můžeš jít do pastáku...nebo je pokuta,ale jedno vím určitě...s kamarádkou půjdeme sprejovat...a to už brzo...:-)

k tý radě...

(crisp, 7. 9. 2008 21:57)

souhlasim s macrem,trénuj a trénuj,ale nikdo ti ani tim tréningem nezaručí že to zvládneš,bud ti to prostě pujde a nebo ne,ale neni to otázka měsíců ale hodně roků a když se tomu chceš věnovat,musíš naplno

nesouhlasim...

(crisp, 7. 9. 2008 21:55)

kdo chce sprejovat,at se to neučí,vymyslete si každej svůj styl,na grafity neexistuje žádná příručka která by určovala jak má co vypadat,je to nakaždym z vás...graity se rozdělujou akorát tak na chromy (vybarveno chromem),peaces (prostě barevný grafity,propracovaný a tak)a throw up (jenom obrysy bez vybarvení)....tagy tu nezminuju páč to je ve writování samozřejmost...něco už za aebou mám a řek bych že takhle to je

jak sprayovat?

(macro, 26. 3. 2008 21:52)

Poradim ti jedno... trenink trenink trenink... skus někde legal, začni si jen tak čmárat na papír a pak z papíru na legal... a už to pak půjde samo =)

jak?

(anonymka, 24. 3. 2008 23:33)

cawec:D chci sprayovat...ale jak se to mam naucit??